Mimo że nierzadko ludzie, źle się o nich wyrażają, a bo wlepiają mandaty, czepiają się, są zbyt powolni to jednak policja stanowi dla nas symbol pewnego bezpieczeństwa i ochrony. Czy możecie sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez policji?
ak daleko by zaszły akty wandalizmu, pobicia, kradzieże, morderstwa i wszystkie te odrażające czyny, gdyby nie było nikogo, kto by posiadał kontrolę? Obecnie bez policji nie możemy się obejść, a może sama zastanawiasz się czy nie rozpocząć swojej ścieżki zawodowej jako policjant. Jeśli fascynuje cię obstawanie przy prawie, pomoc oszukanym lub ściganie przestępców – nawet jeśli masz powołanie to zapewne interesują cię również zarobki. W takim razie ile zarabia policjant kryminalny? Czym się zajmuje? Czy się nadaję?
Policja kryminalna- ten dział zajmuje się głównie ochroną życia, a także mienia człowieka przed jakimikolwiek osobami lub działaniami mającymi na celu naruszyć te dobra.
Głównym zadaniem policji kryminalnej jest poszukiwanie osób, które dopuściły się przestępstwa, a aktualnie się ukrywają w celu uniknięcia kary. Policji kryminalnej przyświeca również cel, by odnaleźć osoby, uznane za zaginione. Pragną także ustalić tożsamość osób lub zwłok. Wspominaliśmy również o ochronie mienia, więc policja kryminalna również stara się odnaleźć oraz odzyskać rzeczy, które zostały zabrane w wyniku przestępstwa.
Biorąc pod uwagę przestępczość przeciwko zdrowiu i życiu, policja kryminalna zajmuje się: przestępczością narkotykową, zabójstwami, pobiciami, osobami które parają się wymuszeniami. Włącza również porwania, gwałty oraz czyny lubieżne.
Kiedy skupimy się na przestępczości przeciwko mieniu, policja kryminalna zajmuje się takimi sprawami jak: kradzieże, kradzieże z włamaniami oraz kradzieże linii energetycznych.
Następnym spektrum zadań policji kryminalnej jest walka z przestępczością samochodową, w skład w której wchodzą kradzieże samochodów lub innych pojazdów oraz kradzieże z włamaniami.
Jak widać praca policjanta kryminalnego nie jest lekka ani przyjemna. W swojej pracy bardzo często stykami się z niebezpiecznymi ludźmi. Nierzadko również zagrożone jest jego życie. Poznajemy również sytuacje, w których policjanci giną z rąk przestępców, chcąc zgodnie z prawem wypełnić swoje obowiązki.
Kiedy patrzymy z tej perspektywy zarobki powinny być odpowiednio wysokie- jednak w dużym stopniu ryzykują swoje zdrowie i życie. Spójrzmy w takim razie ile zarabia policjant kryminalny.
Jak ze wszystkim nie każdy policjant służby kryminalnej zarabia tyle samo. Zarobki zależą od kilku czynników, a są nimi: staż pracy, wykształcenie, województwo oraz wielkość firmy. Jednak mediana na rok 2020 zarobków wynosi 6190 złotych. Czy to wystarczająca suma, za tak ryzykowną pracę? Musicie ocenić sami. Wyżej wspomniano, że zarobki zależą od różnorodnych czynników tak więc są policjanci służby kryminalnej, którzy zarabia grubo ponad 7000 złotych, ale również są tacy, dla których 5000 złotych jest sumą, do której nigdy nie dochodzą.
Niektórzy twierdzą, że zbyt niskie zarobki powodują, że czasem policjanci zaczynają łamać przepisy i prawo, współpracować z przestępcami, dla korzyści materialnych. Jednak czy jest to odpowiedni powód? Kiedy wybierali taką ścieżkę zawodową, nikt nie ukrywał jakie są zarobki.
Warto również wspomnieć, że w służbach kryminalnych duży procent stanowią mężczyźni, co za tym idzie kobietom nierzadko jest ciężkiej awansować w tym dziale, co łączyłoby się z większym wynagrodzeniem.
W takim razie czy warto pomyśleć o pracy w służbach kryminalnych. Jeśli jedyną przesłanką są pieniądze- nie warto. Znajdziesz wiele spokojniejszych miejsc pracy, które zapewniają takie zarobki lub jeszcze większe. Wspomnieliśmy, że średnio policjanci kryminalni zarabiają 6190 złotych- czy to wystarczająco. Nie jest to łatwo ocenić, jeśli bierze się tylko pod uwagę najniższą krajową w Polsce, taka wypłata byłaby przyjemna. Jednak trzeba też pamiętać z jakim stresem i niebezpieczeństwem każdego dnia spotykają się policjanci w swojej pracy.