Osłona szyi dla myśliwych – czyli jak zadbać o termoizolację organizmu

0
564

Wyprawa na polowanie to nie lada zadanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawowym etapem jest zgromadzenie odzieży, która będzie pełnić funkcję osłony, termoizolacyjne, wentylujące. Odpowiednio dobrana odzież ma olbrzymi wpływ na Twój komfort w czasie polowania, przeciwdziałając wyziębieniu organizmu. Niestety, ale wielu myśliwych nie przykłada do tego wystarczającej uwagi i niektóre elementy garderoby ignoruje. Wśród tych niesłusznie pomijanych znajdują się różne formy osłony i okrycia na szyję.

Termoizolacja organizmu o każdej porze dnia i roku

Jakiego rodzaju osłonę warto wybrać? Oczywiście, wszystko zależy od Twoich przyzwyczajeń związanych z polowaniem, a dokładnie – od pory roku i dnia, w której planujesz wyprawiać się na łono natury. Jest oczywistą sprawą, że odmienną osłonę weźmiesz podczas polowania w okresie letnim, inną w okresie zimowym. Ponadto, odmienne zestawy osłon warto dobrać w zależności, czy polowania będzie przebiegać za dnia, czy też nocą. 

Osłona powinna być wykonana z materiałów przyjaznych dla skóry, które nie będą powodować świądu lub drapać, co mogłoby rozproszyć Twoją czujność w czasie polowania. Warto wybierać osłony stosunkowo dopasowane do rozmiaru Twojej szyi i karku. Niepotrzebnie długi szalik lub zbyt duża chusta mogą co prawda stanowić dobrą osłonę przed zimnem, ale z pewnością nie wpłyną pozytywnie na Twoją precyzję w czasie całowania. 

Osłony na szyję polecane dla myśliwych 

Wśród osłon najczęściej wykorzystywanych przez myśliwych znajduje się kilka wartych omówienia rozwiązań. Do najbardziej popularnych należą: chusty, apaszki, szaliki i kominy. 

Chusty i apaszki to jedne z najchętniej wybieranych rozwiązań. Dobrej jakości chusta pod szyje zabezpieczy Cię przed utratą zimna, oraz pozwoli na swobodne i nieskrępowane ruchy karkiem. Ponadto, chusty i apaszki są łatwe do wpasowania w pozostałą część ubioru – można zawinąć je pod kołnierz kurtki, dzięki czemu będą tworzyć bardzo szczelną izolację przed utratą ciepła. 

Szaliki to również chętnie wybierane rozwiązanie. Zaletą szalików jest fakt, że są wykonane z materiałów o podwyższonej gramaturze niż materiały na chusty lub apaszki. Dzięki temu nadają się do stosowania także w okresie mrozów. Minusem jest mniejszy komfort w czasie użytkowania – szaliki mogą krępować ruchy karku, a tym samym zmniejszać Twoją precyzję i ograniczać czas reakcji.

Kominy to rozwiązanie pod wieloma względami uniwersalne. Kominy cieszą się olbrzymią popularnością wśród różnych grup osób, które preferują spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Sportowcy, biegacze, trekkerzy, cykliści, narciarz, a także myśliwi – mogą swobodnie korzystać z kominów jako skutecznych osłon termoizolacyjnych na szyję. 

Ich wyjątkowość tkwi w sposobie konstrukcji. Wiele kominów jest wykonanych z materiałów elastycznych, które będą dopasowywać się do kształtu Twojej szyi. Dzięki temu tworzą szczelną, zabezpieczającą powłokę, niezależnie od osoby, która ich używa. Warto przy tym podkreślić, że kominy są wykonywane zarówno z materiałów wentylujących, izolujących jak i mieszanek dedykowanych dla określonych grup sportowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here