Chcesz się usamodzielnić, ale nie masz takiej ilości pieniędzy, żeby kupić mieszkanie. Nie chcesz brać kredytu w tych niestabilnych pod względem gospodarczym czasach. Rozważasz więc wynajem mieszkania w tak dużym mieście jak Wrocław. Jak wygląda sytuacja cenowa za wynajem, na rynku mieszkaniowym?
Duże miasta w Polsce
Duże miasta w Polsce cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem. Wynika to pewnie z faktu, że w większych miastach jest szeroki wybór praktycznie każdego kierunku szkół i uczelni. Poza tym w mieście dosyć łatwo znaleźć pracę w swoim wykształceniu i zawodzie. Ofert pracy jest tak dużo, że kto tylko chce pracować, bez problemu znajdzie taką pracę, która pozwoli mu się utrzymać. Polska ma dość dużą ilość większych miast, między innymi można tu wymienić Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin, Katowice. Wiele osób z różnych rejonów kraju, a także świata rozważa i planuje zamieszać w dolnośląskim, atrakcyjnym mieście Wrocław. Dlaczego ceny wynajmowanych mieszkań tak bardzo się od siebie różnią? Na wysokość ceny wpływa wiele czynników.
Czynniki kształtujące ceny za wynajem mieszkania
Oczywiście każdy wynajmujący chciałby mieszkać w jak najlepszym standardzie mieszkania. We Wrocławiu jest możliwość wynajmu maleńkiej, kilkunastometrowej kawalerki, a także ogromnych, piętrowych apartamentów. Wielkość mieszkania znacząco wpływa na kwotę, którą musimy zapłacić za wynajem. Nie zawsze jednak sprawdza się zasada, że im większe, tym droższe. Dlatego na przykład, jeśli planujemy wynająć konkretny metraż mieszkania, to warto popatrzeć czy troszkę większe lokum, nie będzie w takiej cenie. Często sprawdza się to przy porównaniu kawalerki z małym, dwupokojowym mieszkaniem. Jeśliby zrobić zestawienie standardów dotyczących wyposażenia mieszkania, to okazuje się, że tutaj również możliwa jest ogromna różnorodność. Jedne mieszkania mają na wyposażeniu stare, zniszczone meble, zaniedbany sprzęt AGD, brudne ściany i podłogę. Inne są elegancko, stylowo urządzone w ładne meble, nowy sprzęt AGD, odświeżone ściany. W tej dziedzinie też nie zawsze wychodzi na to, że im gorszy standard, tym cena niższa. Czasem warto poświęcić czas na znalezienie lepszej oferty, w tym samym przedziale cenowym, niż decydować się na pierwsze napotkane ogłoszenie. Kolejną rzeczą, która kształtuje cenę za wynajem mieszkania jest lokalizacja. Właściciele mieszkań zdają sobie sprawę, jakim atutem jest mieszkanie w centrum miasta. Z tego względu, im bliżej centrum miasta, tym najczęściej mieszkania są droższe, a im dalej na obrzeżach, tym taniej można wynająć bardzo ładne lokum mieszkaniowe.
Oblicz koszty i zdefiniuj potrzeby
Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie, warto na spokojnie przemyśleć:
– jaką kwotę chcę lub jestem w stanie przeznaczyć na opłaty mieszkaniowe,
– jaka lokalizacja byłaby idealna dla mnie i mojej rodziny,
– jaki metraż mieszkania pozwoliłby nam na komfortowe i w miarę wygodne życie,
– jak wyposażone potrzebuję mieć w mieszkaniu, jaki mam własny sprzęt, a czego oczekuję, że będzie do dyspozycji w wynajmowanym mieszkaniu,
– czy szukam mieszkania na osiedlu zamkniętym, na osiedlu w niskiej zabudowie, czy może w domku jednorodzinnym albo jeszcze inne.
Chociaż w dużych miastach opłaty za mieszkanie często są wyższe niż w mniejszych miejscowościach, to większość ludzi i tak decyduje się na wynajem w mieście. Czynnikiem decydującym jest dostępność różnych szkół, uczelni, szeroka oferta pracy, różnorodność atrakcji i rozrywek. Życie w mieście ma więc tak dużo plusów, że jesteśmy za to w stanie zapłacić większe pieniądze.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą deweloperską Kimorent.