Ile kosztuje szynszyl

0
56
ile kosztuje szynszyl

W ostatnim czasie na popularności zyskują rzadkie gryzonie. Coraz częściej jako nasze zwierzątko domowe wybieramy szynszyle. Są one duże, co pozwoli nam na wspólną zabawę. Mają miękkie futerko i w łatwy sposób możemy je oswoić. Szynszyle to zwierzęta stadne i powinniśmy kupić od razu dwie, najlepiej tej samej płci. Dzięki temu, że będą z jednego miotu nie będziemy musieli martwić się łączeniem.

Kupując rodzeństwo możemy uniknąć walk o hierarchię w stadzie. Jeśli jednak kupimy dwie szynszyle w różnych sklepach, to musimy przeprowadzić proces łączenia. Nie powinien on się odbywać w klatce, tylko w jakimś innym miejscu o małej powierzchni. Możemy do tego celu użyć kojec. Gdy gryzonie się zaprzyjaźnia włożymy je do klatki.

Ile kosztuje szynszyl?

Szynszyle nie należą do tanich gryzoni. W sklepach zoologicznych ich ceny zaczynają się od około 100 złotych za zwierzę w standardowym kolorze futra. Im rzadziej spotykana odmiana, tym cena będzie wyższa. Kupując szynszyle w zarejestrowanej hodowli mamy pewność, że od początku zwierzątka są odpowiednio karmione. Dzięki temu w późniejszym okresie możemy uniknąć drogich wizyt u weterynarza.

szynszyl

Szynszyle to zwierzęta stadne, i w związku z tym koszt dwóch szynszyli zaczyna się od 200 złotych. Jednak często na portalach z ogłoszeniami możemy kupić te zwierzątka dużo taniej. Często osoby kupujące w sklepie zoologicznym szynszyle myślały, że dostały dwa zwierzątka tej samej płci. Jak się później okazuje jest to parka, i samiczka jest w ciąży. Później taki właściciele chce szybko znaleźć dom dla młodych, a dzięki temu my możemy kupić je po dużo niższej cenie.

Szynszyle muszą mieć klatkę. To w niej będą spędzać większą część dnia, i dlatego powinna być jak największa. Minimalne wymiary kuwety to 80 centymetrów długości i 50 centymetrów szerokości dla dwóch szynszyli. Klatka powinna być jak najwyższa. Minimalna wysokość to 80 centymetrów. Szynszyle lubią się wspinać i skakać, dlatego jeśli możemy to najlepiej jest kupić klatkę o wysokości 100-120 centymetrów. Koszt takiego lokum to około 150-200 złotych, w zależności od tego czy kupujemy w sklepie stacjonarnym czy w internecie. W tym pierwszym będzie drożej.

W klatce musi znaleźć się kilka półek, jakieś drabinki do wspinania, miski i poidełko. Szynszyle to bardzo czyste zwierzątka. W pielęgnacji futra bardzo ważne są kąpiele piaskowe. Do tego celu możemy kupić specjalne wanienki dla szynszyli i piasek. Koszt takiego zestawu to około 40 złotych. Sam piasek kosztuje 15 złotych za kilogram i wystarczy na około dwa miesiące dla dwóch gryzoni. Szynszyle to bardzo energiczne zwierzęta, dlatego w klatce musi się znaleźć kołowrotek. Powinien on mieć przynajmniej 30 centymetrów średnicy. Najlepiej wybrać drewniany lub plastikowy kołowrotek, ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Miski wybierzmy ceramiczne, które są wystarczająco ciężkie, żeby szynszyle ich nie przewracały. Na dnie klatki najlepiej sprawdzi się żwirek. Może być drewniany, słomiany lub kukurydziany. Koszt żwirku to około 20 złotych na miesiąc.

Kolejną kwestią jest żywienie

kora

Szynszyle mają delikatny układ trawienny, i dlatego powinny jest same suszone rzeczy. Świeże warzywa mogą być dla nich groźnie. Podstawą żywienia jest siano, które powinno być cały czas w paśniku. Pomaga w ścieraniu zębów i reguluje proces trawienia. Na drugim miejscu są suszone zioła. Możemy dostać w sklepach gotowe mieszanki dla szynszyli, które śmiało możemy podawać codziennie. Do tego możemy dokupić suszone warzywa różnego rodzaju. Owoce możemy podawać w niewielkich ilościach raz w tygodniu. Do jedzenia musimy dodać patyczki, korę i korzenie, które pomogą w ścieraniu stale rosnących zębów. Kolejną rzeczą jest karma. Powinna być ona uzupełnieniem diety, a nie jej podstawą. Dziennie podajemy łyżkę karmy na jedną szynszyle. Dobra karmę kupimy za około 20-30 złotych za kilogram.

Podsumowując dwie szynszyle to koszt minimum 200 złotych. Do tego musimy kupić klatkę z wyposażeniem, karmę, zioła, siano, żwirek do klatki i piasek do kąpieli. Za to zapłacimy około 350-400 złotych. Miesięcznie na dwie szynszyle wydamy około 100 złotych. Warto przygotować się na takie wydatki przed zakupem tego zwierzątka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here