Jak zaaranżować przestrzeń okienną w salonie w stylu skandynawskim

Drewniana podłoga, jasne kolory i naturalne materiały to tylko niektóre cechy salonu urządzonego przez miłośników stylu skandynawskiego. Każdy element, który się w nim znajdzie ma duże znaczenie dla budowania aranżacji. Nawet osłona, zapełniająca przestrzeń okienną, która ma przede wszystkim ochronić salon przed nadmiernym nagrzaniem.

Naturalny styl w aranżacji wnętrz cieszy się ostatnimi laty ogromną popularnością.

W wielu mieszkaniach czy domach możemy zobaczyć proste meble pozbawione żłobień oraz fantazyjnych uchwytów, jasne kolory oraz minimalistyczne dodatki. Z pozoru prosta aranżacja wymaga jednak starannego rozplanowania, a duże wyzwanie w tym wypadku stanowi najczęściej przestrzeń okienna. W jaki sposób dobrać osłonę, która nie tylko spełni swoje podstawowe zadania, ale też podkreśli skandynawski design? Podpowiadamy!

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego

Cechą, która w najlepszy sposób określa styl skandynawski, jest prosta forma i związek z naturą. Połączenie to jest widoczne niemal na każdym kroku. Na podłodze prawdziwe deski ciekawie współgrają z jutowymi czy bawełnianymi dywanami, a proste meble tworzą niemal jednolite tło z jasnymi ścianami. Odrobiny magii nadają całej aranżacji przemyślane dodatki, które jednak w niczym nie przypominają zbędnych bibelotów.

Skandynawski salon mimo swojej prostoty jest pełen ciepła. To wszystko za sprawą dużej ilości naturalnego światła oraz przytulnych tkanin. Na sofach królują miękkie pledy, a na oknach pojawiają się one np. w formie pięknych rolet.

Jak zaaranżować okno w stylu skandynawskim?

Salon urządzony w stylu skandynawskim jest przede wszystkim jasny. Właśnie dlatego warto pozbyć się z okien ciężkich firan oraz grubych zasłon, które zabierają nam dostęp do naturalnego światła. Postarajmy się też nie zastawiać przestrzeni okiennej dużą ilością dekoracji. W zupełności wystarczające okażą się szklane lampiony, które wieczorami delikatnie rozproszą światło, czy też drewniane ramki, w których znajdą się zdjęcia ukochanych osób.

Jeśli w naszym salonie znajdują się jedynie małe okna, wykorzystajmy kilka trików na to, aby je optycznie powiększyć. Przede wszystkim wybierzmy osłonę w kolorze ścian. Dzięki temu okno nie będzie mocno wybijać się na ich tle. Dodatkowo postarajmy się nie aranżować przestrzeni na parapecie, a ozdoby lub rośliny postawmy obok niego (po obu zakończeniach). Taka wizualna sztuczka sprawi, że okno wyda się znacznie szersze, niż jest w rzeczywistości.

Jak dobrać osłony okienne?

Skoro w przypadku aranżacji skandynawskiego salonu króluje zasada: im mniej, tym lepiej, warto kierować się nią do końca, wybierając w ten sposób wszystkie elementy wyposażenia. W towarzystwie prostej bieli i ciepłego drewna doskonale mogą odnaleźć się żaluzje drewniane i bambusowe, które wykonane są z naturalnych surowców. Ciepły kolor osłon nieco wybije się na tle jasnych i surowych ścian, ale za to z pewnością dopasuje się do użytych dodatków czy surowca, z którego została wykonana podłoga. Rolety bambusowe ze względu na swoją lekką konstrukcję polecane są zwłaszcza do dużych okien. Dodatkowo są znacznie bardziej wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką nasączoną delikatnym detergentem.

Wielbiciele materiałowych osłon mogą za to pomyśleć o roletach rzymskich, które łączą estetykę zasłon z funkcjonalnością tradycyjnych rolet. Decydując się na nie, warto postawić na transparentny materiał, który delikatnie rozproszy wpadające promienie słońca, ale nie przyciemni pomieszczenia i optycznie je powiększy. Pamiętajmy o tym, że rolety rzymskie same w sobie nie przedstawiają określonego stylu aranżacyjnego. Wybierając te w jasnych kolorach, możemy bez trudu dopasować je do naszego skandynawskiego salonu.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podczas aranżacji postawić na proste, funkcjonalne rozwiązania i wybrać rolety plisowane. Harmonijkowa konstrukcja oraz możliwość poruszania dwukierunkowego, sprawiają, że w razie potrzeby możemy osłonić jedynie wybrany fragment okna, nie zaciemniając całego pomieszczenia. Plisy możemy więc zaciągać od dołu lub od góry, chroniąc się przy okazji od spojrzeń ciekawskich sąsiadów.

Przestrzeń okienna w salonie skandynawskim – podsumowanie

Skandynawski design to umiłowanie prostoty, minimalizmu i przytulnego ciepła. Chociaż aranżacja takiego pomieszczenia na pierwszy rzut oka nie powinna stanowić dużego problemu, to warto podejść z dużą dozą ostrożności, szczególnie wybierając dodatki czy osłony okienne. Wybierzmy te, które wykonane są z naturalnych tkanin przepuszczających światło. Ciekawie też sprawdzą się rolety drewniane lub bambusowe, które odcieniem możemy dopasować do barwy desek podłogowych czy wykorzystanych do aranżacji dodatków.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here