Ciśnienie krwi to bardzo ważny parametr, który może być wyznacznikiem powstających i rozwijających się problemów zdrowotnych. Ustalone normy dotyczące ciśnienia krwi ukazują stan zdrowia człowieka, jak również determinuje prawidłowe funkcjonowanie wielu organów i narządów ludzkich. Czym jest ciśnienie krwi? Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Jakie można wyróżnić objawy podwyższonego lub obniżonego tętna? Jakie przyczyny i skutki zaburzeń można wyróżnić?
Jak leczyć nieprawidłowe ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi to jeden z podstawowych parametrów diagnostycznych. Jego analiza mówi o tempie i sile nacisku krwi na żyły ścian. Charakteryzuje się ono dwiema pomiarowymi, które nieznacznie się od siebie różnią. Ciśnienie krwi posiada tętno skurczowe oraz rozkurczowe. Wynika ono z fazy bicia serca i przepływu przez nie krwi. Pomiar określa się wiec dwiema wartościami, których współzależność jest bardzo ważna.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? Jakie przyjęto normy oraz czym są odchylenia od nich?
Prawidłowe ciśnienie krwi to parametry mieszczące się w przedziale 90 – 135/ 50 – 90 mm Hg. Wszelkie odchylenia mogą oznaczać chorobę lub rozwijające się zaburzenie, którego z układów organizmu.
Ciśnienie krwi uzależnione jest także od wielu innych czynników, którymi są: wiek badanego, dzieci oraz osoby starsze będą posiadać inne normy. Prawidłowa wysokość tętna u dzieci jest nieco niższa, średnio wynosi 110/75 mmm Hg. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość pomiarów jest aktualny stan zdrowotny. Na ciśnienie krwi wpływ mają również przyjmowane leki, pora dnia czy aktualny stan wysiłku fizycznego.
Choroby związane z nieprawidłową wysokością ciśnienia krwi.
Odchylenia od normy mogą oznaczać rozwijające się choroby. Mogą one być związane bezpośrednio z pompowaniem krwi lub uszkodzeniem poszczególnych narządów organizmu.
Do najczęściej spotykanych zaburzeń można zaliczyć:
– nadciśnienie tętnicze – stan groźny dla zdrowia i życia człowieka. Wysokie ciśnienie może mieć znaczący wpływ na układ krwionośny, jak również rozwój innych chorób. O nadciśnieniu można mówić, gdy parametry mieszonego nacisku krwi na żyły przekraczają wartości 140/90 mm Hg. Bardzo wysokie wyniki – powyżej 180 górnego i 110 dolnego pomiaru mogą oznaczać stan hipertensji, która wymaga uregulowania za pomocą środków farmakologicznych.
– obniżone ciśnienie krwi – stan niskiego ciśnienia, którego parametry mieszczą się poniżej 90/50 mm Hg. Przypadłość taka występuje u około 15% osób posiadających ogólne problemy z ciśnieniem.
Objawy widoczne podczas zaburzeń ciśnienia krwi
Objawy zaburzeń są zróżnicowane i wynikają z rodzaju choroby, a także obecnego stanu zdrowia badanego. Wiele z nich może wskazywać na rozwój innej choroby lub typowego zmęczenia podczas codziennych prac. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
– zawroty, bóle głowy,
– rozdrażnienie,
– brak koncentracji,
– ucisk w głowie,
– zmęczenie,
– krwawienie z nosa,
– nerwowość,
– zaburzenia snu,
– kołatanie serca,
– niepokój,
– opuchlizna,
– wiele innych.
Zaobserwowane objawy i dolegliwości powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem specjalistą, który zaleci dalsze leczenie.
Jakie można wyróżnić przyczyny nieprawidłowego ciśnienia?
Na wysokość ciśnienia wpływa wiele czynników. Do najbardziej powszechnych można zaliczyć: złe nawyki żywieniowe, stres, pośpiech, zmęczenie, niewyspanie, alkohol, kawa, używki, choroby towarzyszące – niewydolność nerek, choroby serca, choroby układu krwionośnego.
Leczenie nadciśnienia lub obniżonego ciśnienia krwi uzależnione jest przede wszystkim od uzyskanych wielkości i parametrów oraz jego pochodzenia. Najczęstszym zabiegiem jest zmiana diety i trybu życia. W bardziej poważnych przypadkach stosuje się terapię farmakologiczną, w postaci tabletek obniżających lub podwyższających ciśnienie krwi, tabletek usuwających nadmiar wody z organizmu lub terapię suplementacyjną.
Parametry ciśnienia krwi można mierzyć samemu. Zabieg jest prosty, szybki i wiarygodny. Regularne pomiary mogą być zachowanie prozdrowotnym. jak również częścią terapii leczniczej.