Skalary na trwałe zagościły w polskich akwariach. Wielu hodowców włącza je do swoich zbiorników, urozmaicając zamieszkującą go faunę. Te tropikalne odmiany rybek budzą zachwyt ze względu na swój nietypowy wygląd. Mają rozbudowaną kolorystykę, która niestety idzie w parze z dość zadziornym charakterem. Poniżej udzielamy porad skierowanych do osób planujących rozpoczęcie hodowli skalarów – przedstawiamy ich wymagania hodowlane i lokalowe, podpowiadamy jak należy karmić skalary oraz jak urządzić zbiornik, w którym poczują się komfortowo.
Garść najważniejszych informacji
W środowisku naturalnym skalary występują w akwenach Ameryki Południowej. Preferują tereny zalewowe, bagienne oraz inne, w których występuje bujna szata roślinna. Dzięki jej obecności skalary chronią przed się czyhającymi na nie drapieżnikami. Skalary są przedstawicielami rodziny pielęgnicowatych: długość ich ciał sięga 15 cm, a w kształcie są wyraźnie spłaszczone.
Grzbiety ozdabia uniesiona płetwa, od której wzięła się ich alternatywna nazwa – żaglowiec. Skalary mają zazwyczaj odcienie srebrzyste, z czarnymi pasami lub plamkami. Oczywiście, krzyżówki hodowlane mogą daleko odbiegać od tego wzorca i prezentować bardziej rozbudowaną kolorystykę (np. skalary niebieskie, złote, czerwone). Dużą zaletą hodowli skalarów jest fakt, że żyją nawet 15 lat. Zakup rybki jest więc inwestycją na długi czas.
Akwarium pod wymogi skalarów
Skalary są gatunkiem podatnym na choroby oraz działanie drobnoustrojów. Dlatego należy zapewnić im maksymalnie korzystne warunki, w których będą czuły się dobrze oraz zachowają pogodne samopoczucie. Skalary należy karmić przede wszystkim żywym pokarmem – larwami komarów, muchówek, rurecznikami, a także krewetkami, dafnią lub cyklopami.
Zbiornik, w którym umieścisz skalary, powinien być stosunkowo duży. Jeśli w zbiorniku znajdą się wyłącznie dwa osobniki, wówczas akwarium powinno być długie na 120 cm. W przypadku ławic złożonych z większej liczby osobników należy wybrać zbiorniki dłuższe – o krawędzi długiej nawet na 150 cm. Ważna jest także wysokość zbiornika, gdyż skalary lubią przemierzać jego toń we wszystkich kierunkach. Minimalna zalecana wysokość to 50-60 cm.
Podłoże w akwarium należy wysypać piaskiem drobnoziarnistym. Odradzamy wybór podłoża złożonego ze zbyt dużych cząstek żwirku. Podczas przeczesywania dna, skalary będą połykać ziarenka piasku – ich nadmiernie duże rozmiary mogłyby doprowadzić do zadławienia. Woda w zbiorniku powinna być dość miękka, dlatego warto zrezygnować z tych gatunków piasków, które mogłyby doprowadzić do jej zatwardzenia. Optymalny poziom pH mieści się w przedziale 6,0-7,4.
Temperatura w zbiorniku powinna utrzymywać się na poziomie 24-28 stopni. Nie są to wymogi szczególnie trudne do osiągnięcia, jednak w przypadku dużych zbiorników może okazać się konieczny zakup dwóch grzałek, bądź jednej wysoce wydajnej. Urządzenia takie oferuje polski sklep akwarystyczny AquaelZoo.pl.
Akwarium warto obsadzić dużą liczbą roślinności oraz umieścić w nim rozmaite ozdoby. Przyciągną one uwagę skalarów oraz sprawią, że poczują się jak w swoim naturalnym otoczeniu. Skalary uwielbiają kryjówki!
Na koniec warto wspomnieć, że skalary są gatunkiem stadnym, który odznacza się silnym poczuciem hierarchii. Z pewnością, skalary walczyć będą o dominację w obrębie własnej grupy, a w przypadku połączenia z innymi, małymi gatunkami rybek hodowlanych – mogą potraktować je jako dodatkowy pokarm.