karmi piersią

O karmieniu piersią mówiło się już bardzo dużo we wszystkich mediach. Odkąd dostęp do wiedzy jest tak powszechny temat sposobów odżywiania noworodków i starszych maluchów jest na ustach wszystkich mam, młodych ojców, a nawet osób, które nigdy w życiu nie miały do czynienia z takimi maluchami. Okres ciąży to czas, kiedy przygotowujemy się do zmian jakie przyniesie ze sobą dziecko, które już niedługo pojawi się na tym świecie.

W szczególności mamy, które dopiero pierwszy raz powitają swojego malucha na świecie zastanawiają się nad wieloma aspektami, jak chociażby odpowiednio przygotowana wyprawka. Wydawać by się mogło, że jest to temat łatwy, jednak jak pokazuje praktyka wcale tak nie jest. Z kolei karmienie takich maluchów to temat, który powoduje różne napięcia i dyskusje. Prawda jest taka, że pomimo wszystkich nerwów i złości wylanych w tym kierunku nie można powiedzieć, że istnieje jednoznaczna odpowiedź na temat karmienia maluchów piersią.

Przed porodem wiele mam zastanawia się nad jedną bardzo ważną rzeczą: ile karmić piersią swoje dziecko?

ile karmić piersią

Czy da radę jasno określić ramy czasowe? Oczywiście, że nie. Karmienie piersią zależy od wielu czynników. Pierwszy z nich to obecność tego mleka w piersi. Mówi się, że w organizmie kobiety pod wpływem hormonów w pewnym okresie z automatu zaczyna pojawiać się mleko w piersiach. Czy tak jednak jest w każdym przypadku? Oczywiście, że nie. Natura lubi płatać figla i u niewielkiej ilości kobiet pomimo wszelkich starań mleko nie chce i nawet nie ma zamiaru się pojawić. Stosowane są najróżniejsze triki mające na celu pobudzenie piersi matki, jednak nic nie chce się zacząć dziać.

A przecież nie można zostawić malucha głodnego i w takim przypadku do karmienia piersią należy włączyć MM, czyli mieszanki mleka jakie obecnie bez problemu można zakupić w wielu sklepach. Mamy z taką przypadłością niestety, ale nie mogą zastanawiać się nad tym ile karmić piersią, ponieważ wcale tego nie mogą dokonać. Największy odsetek stanowią jednak mamy, które bez problemu mogą karmić piersią. W odpowiednim czasie w piersiach zaczyna pojawiać się siara, czyli pierwsze mleko, które przeistacza się w pełnowartościowe mleko dla malucha, które na dobrą sprawę może spożywać przez bardzo długi czas. Jak długo będzie się to działo zależy tylko od samej mamy.

Jest wiele kobiet, które są w stanie karmić swojego „malucha” nawet do trzeciego roku życia. W Stanach Zjednoczonych głośno było o kobiecie, która własną piersią karmiła dziecko mające…sześć lat. Co prawda dziecko otrzymywało już inne, stałe pokarmy, jednak mleko stanowiło bazę. Prawda, że to co dla niektórych jest nie do uwierzenia dla innych jest rzeczą całkiem naturalną. Wróćmy jednak do naszych, polskich tematów. Czy karmienie piersią powinno się przerwać już w szóstym miesiącu życia, kiedy to dziecko powoli otrzymuje inne pokarmy? Niekoniecznie.

dziecko

Jeżeli jednak jakaś kobieta uznaje, że to czas, kiedy dziecko powinno powoli nauczyć się nie tylko innych pokarmów, ale także innego mleka, to jak najbardziej może. W końcu są takie mamy, które w pewnym okresie życia malucha muszą np. zrezygnować z karmienia piersią, ponieważ obowiązki zawodowe wzywają i nie jest tak łatwo porzucić je bo maluszek będzie chciał jeść. Nie każdy pracodawca będzie patrzył na to przychylnym okiem a przecież rachunki same się nie zapłacą. Z kolei niektóre mamy karmią do pierwszego roku życia dziecka aby na tym etapie swoje mleko zastąpić już zwykłym mlekiem od krowy, które przez wiele dzieci jest już normalnie przyswajalnych.

Przy czym taki temat należy bacznie obserwować aby być pewnym, że zwykłe mleko nie wywołuje u dziecka żadnych reakcji alergicznych. Temat karmienia piersią oraz czasu ile powinno ono trwać będzie na pewno jeszcze bardzo długo omawiany w najróżniejszych mediach. Pomimo tego, że jedni są za długim karmieniem a inni wręcz przeciwnie śmiało można przyznać, że jest to tylko i wyłącznie świadoma decyzja kobiety, która ma prawo do tego, aby decydować co jest dobre dla niej oraz dla jej dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here