ile kosztuje przepisanie domu

Ze względu na obecną sytuację na rynku nieruchomości chciałabym poruszyć temat inwestowania w ten rynek, jak i napisać kilka słów o potencjalnych zagrożeniach, które czekają na nas jako przyszłych inwestorów. Zacznijmy od tego, że na dzień dzisiejszy na rynku nieruchomości mamy do czynienia z tzw. bańką. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że rynek nieruchomości jest rynkiem skrajnie przewartościowanym. Obecnie osobę, która zarabia minimalną krajową nie stać na zakup mieszkania. Większość osób żyje na kredyt.

Stało się to niezwykle popularne a wręcz normalne. Ale z mojej perspektywy życie na kredyt – to nie jest coś normalnego. Od najmłodszych lat wpaja nam się, że potrzebujemy rzeczy, które tak naprawdę do końca nie są nam potrzebne. Reklamy nastawiają nas na konsumpcjonizm co sprawia, że nasze wartości i kręgosłup moralny zostaje przewartościowane. Dlatego tak często kupuje zbyt duże i drogie samochody czy zbyt duże domy. Zresztą, kiedy budujemy dom – nowy od samych podstaw w zależności od jego powierzchni najmniej wydamy około 500 tys złotych.

domy do sprzedania

To dosyć zaporowa kwota. Jeżeli do tego dołożymy raty koszta kredytu, no to jesteśmy niewolnikami nieruchomości w której mieszkamy do końca życia. Niestety takie są realia. Obecnie według najnowszych danych – najwięcej mieszkań jest kupowanych w celach inwestycyjnych. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że co raz więcej ludzi bawi się w inwestowanie. Kupuje mieszkania tanio – remontuje i sprzedaje po wyższej cenie. Jakie to łatwe prawda? Ale wcale tak do końca nie jest.

Jak wspomniałam wcześniej rynek nieruchomości zmienił się w przeciągu dekady i inwestowanie w nieruchomości pod flipowanie nie jest tak opłacalne jak kiedyś. Może da się znaleźć jakieś fajne okazje, ale ciężko. Tym bardziej powinniśmy zwrócić dosyć sporą uwagę na wręcz przesyt rynku nieruchomości. Chodzi o to, że gdybyś posłuchał ludzi z boku doszedł byś do wniosku, że wszyscy znają się na nieruchomościach. Ale czy tak jest do końca? No nie, bo nie oznacza to, że jeżeli ktoś jest właścicielem nieruchomości musi być ekspertem od inwestowania.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieruchomości wiąże się z szeregiem opłat. Zaczynając od samego przepisania nieruchomości, kiedy jesteśmy nowymi właścicielami. Do tego dochodzi utrzymywanie jej, bo wbrew powszechnej opinii nieruchomość starzeje się. Do tego im wyższa inflacja tym gorzej, ponieważ cena z rentowności takiej nieruchomości zaczyna spadać. Nie oszukujmy się. Nieruchomości najlepiej radzą sobie wtedy, kiedy inflacja jest albo na tym samym poziomie albo też spada.

Nieruchomości nie są dobrą inwestycją na czasy kiedy mamy wysoką inflację. No dobrze, ale pewnie zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje przepisanie domu jeśli już zdecydujemy się na ich zakup? Ceny są różne, ale zazwyczaj wahają się na poziomie około 2 tysięcy złotych. Całą zabawę przeprowadza notariusz, który liczy sobie dosyć wysoką kwotę. No ale tak to wygląda. Wracając do tematu inflacji. Kiedy chcemy aby nasz mają tek nie kurczył się pod jej wpływem zachęcam do pogłębienia swojej wiedzy na temat inwestycji po przez czytanie różnorakich książek odnośnie inwestowania itd. Dobrym aktywem na czasy, kiedy szaleje inflacja są metale szlachetne.

w domu

Złoto, srebro czy platyna bardzo dobrze się sprawdzą w takiej sytuacji. Myślę, że powinniśmy unikać lokat oszczędnościowych lub obligacji. To chyba najgorszy rodzaj aktywów w które moglibyśmy zainwestować nasze pieniądze. Dlaczego? Ano dlatego, że lokata jest oprocentowana na poziomie około 2-3% rocznie. Inflacja ta realna wynosi około 7%. Różnica czyli 4-5% to jest ukryty podatek inflacyjny, za który będziemy musieli zapłacić.

A więc wszyscy Ci którzy mają swoje kredyty dostają je ze względu na osoby, które oszczędzają. Ludzi, którzy mają jakiekolwiek oszczędności obrabia się, natomiast ludzie którzy żyją na kredyt – dobrze się bawią. Problem zacznie się wtedy, kiedy Rada Polityki Pieniężnej straci panowanie nad inflacją i aby ją zatrzymać zacznie podnosić stopy procentowe zaczynając od 6%. Wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here