Recepcjonistka to pierwsza osoba, z którą ma do czynienia klient danego przedsiębiorstwa. Musi być więc to osoba reprezentacyjna, uprzejma i cechująca się wysoką kulturą osobistą. Liczą się także kompetencje miękkie oraz umiejętność współpracy z drugim człowiekiem. Co należy do obowiązków recepcjonistki i jakie są jej przeciętne zarobki?
Zakres obowiązków
Recepcjonistka jest przede wszystkim odpowiedzialna za kontakt z klientem:
– udzielenie niezbędnych informacji,
– przyjmowanie opłat za produkty/usługi,
– przyjmowanie opinii – pochwał i krytyki klientów – na temat danych obszarów działalności firmy,
– przekazanie kluczy.
Dodatkowo, recepcjonistka zajmuje się :
– wypełnianiem niezbędnej dokumentacji,
– odbieraniem telefonów i udzielaniem informacji drogą elektroniczną,
– niejednokrotnie pomocą w prowadzeniu social mediów.
Ile zarabia recepcjonistka?
Według statystyk, średnie zarobki recepcjonistki są niższe niż przeciętne, średnie polskie wynagrodzenie za pracę. Wynosi ono około 3 300 złotych brutto (o 1400 złotych brutto niższe wypłaty niż średnie polskie wynagrodzenie), przy czym, 50 % osób pracujących na tym stanowisku zarabia więcej pieniędzy i kolejne 50% osób zarabia mniej.
Z czym jest związania taka rozbieżność?
Wynagrodzenie na stanowisku recepcjonistki jest zależne od kilku czynników:
– staż pracy – początkowo wynagrodzenie za wykonywaną pracę może być niższe. Często wraz ze stażem pracy, szef docenia pracownika oraz fakt, że zawsze może na niego liczyć, co powoduje wzrost wynagrodzenia.
– wielkość przedsiębiorstwa – zazwyczaj (choć nie zawsze) funkcjonuje zależność między wielkością firmy a zarobkami pracownika. Im większa i lepiej prosperująca korporacja tym wyższych zarobków i więcej benefitów pozapłacowych można oczekiwać. Z kolei, jeśli firma dopiero co się rozwija i walczy o swoją pozycję na rynku, nie jest w stanie zapewnić wszystkim pracownikom odpowiednio satysfakcjonującego zarobku.
– lokalizacja przedsiębiorstwa – zarobki w poszczególnych województwach znacznie się różnią, tak więc istotne jest również, w jakiej części Polski znajduje się firma.
– wykształcenie – im wyższe wykształcenie w zakresie komunikacji społecznej, tym większe szanse na wyższe zarobki. Dodatkowym atrybutem są kursy z zakresu obsługi klienta czy też sztuki sprzedaży.
Czy recepcjonistki otrzymują jakieś benefity pozapłacowe?
Część recepcjonistek, chociaż nie wszystkie, mogą liczyć na dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Najczęściej są to:
– prywatna opieka medyczna (w raporcie z 2019 roku znajdują się informacje, że taki rodzaj benefitu otrzymuje 16 procent pracowników, pracujących na stanowisku recepcjonistki),
– karnety na siłownie i do klubów fitness (około 17 procent pracowników) , na taki benefit mogą liczyć w większości przypadków osoby, które pracują jako recepcjonistka klubu fitness,
– ubezpieczenie na życie (otrzymuje około 15% pracowników tej branży).
Niektórzy(niestety nieliczni) pracownicy mieli okazję korzystać również z kursów języka angielskiego.
Ciekawostki ma temat pracy recepcjonistki
Najczęściej na stanowisko recepcjonistki aplikują kobiety i przekłada się to na rozkład płci w tym zawodzie – bowiem praktycznie 96 procent pracowników na tym stanowisku stanowią kobiety, a zaledwie 4 procent mężczyźni.
Warto być świadomym, że bardzo mało recepcjonistek (według raportów), bo zaledwie 9 procent otrzymuje comiesięczne premie.
Recepcjonistki są zatrudnione w oparciu o różne rodzaje umów, jednak najczęściej występującą jest umowa o pracę (82 procent zatrudnionych).
Oczywiście, wszystkie wyżej podane dane są wartościami przybliżonymi i właściwe wynagrodzenie jest zależne – tak jak wyżej wspominaliśmy – od wielu czynników. Jednak warto być świadomym, że w porównaniu do innych profesji z zakresu administracji i pracy wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientem, jest to stosunkowo niskie wynagrodzenie. Jednak, z drugiej strony, praca ta nie ma mnóstwo zalet, a przede wszystkim nie jest to praca pod presją czasu i nie ma wyznaczonych planów do realizacji.