Żyjemy w czasach, w których świadomość konieczności dbania o własne zdrowie znacząco wzrosła a powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” nabrało wymiaru realnych działań. Skuteczny trening fizyczny wymaga połączenia wielu elementów. Chcąc zbudować efektowna sylwetkę nie można skupić się tylko na odpowiedzi na pytanie ile powtórzeń na mase, czy też jak często ćwiczyć. Zacząć należy od oceny ogólnego stanu zdrowia i predyspozycji do treningu siłowego.
Stawiając pierwsze kroki w strefie FITNESS warto rozpocząć od współpracy z profesjonalnym trenerem. Zawodowiec z całą pewnością dobierze dla nas dobry trening na podstawie zgłoszonych przez nas oczekiwań i deklarowanej przez nas determinacji na wynik, jaki zamierzamy osiągnąć. Zdecydowana większość młodych wychudzonych chłopaków rozpoczynających swoją przygodę z siłownią robi to źle. Zafascynowani widokiem muskularnych strongmanów, liczą na szybki efekt w odniesieniu do swojej osoby.
Przychodząc do sali ćwiczeń siłowych często pytają stałych bywalców, co zrobić, żeby być większym, ile powtórzeń na masę wykonać, czym wspomóc trening aby efekt był widoczny. To droga, która niestety nie daje dobrego efektu. Owszem ile powtórzeń wykonać, aby zbudować masę mięśniową jest istotne, ale zacząć należy od zrozumienia zasad jakimi należy się kierować
w treningu siłowym oraz celu jaki chcemy uzyskać. Zasad jest kilka, ale pierwsza jest najistotniejsza.
Zasada pierwsza: nie szkodzić
A więc żadnego niedozwolonego wspomagania, żadnych środków dopingujących czy też nadludzkiego wysiłku bez wsłuchiwanie się we własny organizm. Pamiętaj o tej zasadzie zawsze i wszędzie, bo jej lekceważenie odbije się na twoim zdrowiu.
Zasada druga: przemyśl i określ cel który chcesz osiągnąć
Musisz wiedzieć po co ćwiczysz i jaki cel chcesz osiągnąć. Czy twoim zamiarem jest poprawić ogólną sprawność fizyczną czy też rozbudować klatkę piersiową i bicepsy. Czy jesteś gotowy na regularny trening i jak wiele czasu jesteś w stanie na to poświęcić.
Zasada trzecia: ułóż właściwy plan treningowy
Plan treningowy zawiera ilość sesji treningowych, określa rodzaje partii mięśniowych nad którymi będziemy pracować. Stanowi jasny przewodnik po sali treningowe zapewniając nam optymalne wykorzystanie czasu i maksymalne efekty pracy. Jeżeli naszym głównym celem jest budowa masy to właśnie w naszym planie treningowym znajdziemy odpowiedź na pytanie, ile powtórzeń należy wykonać, aby uzyskać pożądaną masę mięśniową.
Zasada czwarta: ćwicz prawidłowo
Realizując plan treningowy skup się nie tylko na rodzaju ćwiczeń czy też przysłowiowych ilościach powtórzeń na mase, ale także na prawidłowej technice ćwiczeń. Jeżeli możesz skorzystaj ze wskazówek trenera personalnego, jeżeli ćwiczysz prawidłowo dowiedz się jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie czy skorzystać z urządzenia na siłowni. Pamiętaj niedokładnie czy niewłaściwie w aspekcie technicznym wykonywanie ćwiczenia może powodować kontuzję lub upośledzenie (skracanie) mięśni, które skutkować mogą kontuzją w niedalekiej przyszłości.
Zasad piąta: Rozgrzewka i wyciszenie
Każdy trening należy poprzedzić odpowiednią rozgrzewką. Trening zasadniczy to duże obciążenie dla mięśni i stawów. Musisz więc je do tego odpowiednio przygotować. Kilka minut kardio ogólne, kilka minut przygotowania poszczególnych partii mięśniowych. Razem 10-15 minut powinno wystarczyć do bezpiecznego wejścia w trening główny. Po nim z kolei należy dać organizmowi czas na obniżenie obrotów. Delikatne kardio i ćwiczenia rozciągające będą w tym etapie najlepsze.
Zasada piąta: urozmaicaj
Organizm szybko przyzwyczai się do serwowanych obciążeń treningowych i to, że ile dotychczas stosowałeś powtórzeń na masę może okazać się niewystarczające. Szybkość przyrostu objętości mięśniowej spadnie i efekty będą wolniejsze od spodziewanych. Należy więc serwować zmiany w treningu aby dostarczyć nowych bodźców ruchowych stymulujących uzyskiwanie satysfakcjonujących wyników.
Zasada szósta: prawidłowe odżywianie
Jeżeli twoim głównym celem jest zwiększenie masy zadbaj o jego główny budulec białko. Dostarczaj go w niezbędnych ilościach i nie zapominaj o jedzeniu po treningu. Jeżeli tego nie zrobisz, organizm zacznie „zjadać” własne mięśnie.
Przestrzegaj tych zasad, a efekty cię nie rozczarują.