Wykwalifikowany personel medyczny osiąga w naszym kraju bardzo wysokie zarobki. Wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników. Przede wszystkim wskazuje się, iż istnieje poważny niedobór lekarzy, którzy są specjalistami z konkretnych dziedzin.
Ponadto coraz większa liczba medyków przyjmuje wyłącznie w trybie prywatnym, natomiast nie wykonują pracy na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jest to mało korzystna sytuacja dla obywateli, którzy niejednokrotnie muszą czekać nawet kilka lat na wykonanie prostego zabiegu.
Z drugiej jednak strony koszty związane z wizytą prywatną nie są zbyt duże, dlatego coraz większa liczba osób korzysta z takiej możliwości. Pojawia się jednak pytanie o cel działania NFZ, skoro pacjenci chętniej wybierają leczenie prywatne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż państwo – w ramach pobieranej co miesiąc od wynagrodzenia składki zdrowotnej – powinno w możliwie jak najszerszym zakresie roztaczać opiekę nad obywatelami, którzy potrzebują opieki medycznej.
Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, ile zarabia okulista bądź inny specjalista z dziedziny, w której istnieje niedobór personelu medycznego. Tacy fachowcy często zarabiają nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Wynika to z faktu, iż pobierają oni znaczne sumy pieniędzy za wizyty prywatne. Mogą oni z powodzeniem windować stale cennik, bowiem kolejki do okulistów w ramach publicznej służby zdrowia są bardzo długie. Często zdarza się, że niezbędne jest oczekiwanie nawet przez rok na wizytę.
Dlatego ludzie ochoczo korzystają z możliwości, jakie dają wizyty prywatne. Wskazuje się, że lekarz, przyjmując prywatnie, okazuje pacjentowi więcej uwagi i życzliwości. Pozwala to na dogłębną analizę danego przypadku i dobranie optymalnych metod leczenia. Wielu ludzi ceni sobie prywatną opiekę medyczną, dlatego w sytuacji, gdy publiczna służba zdrowia zawodzi, warto korzystać z tej możliwości.
Zarobki osiągane przez specjalistów w szpitalach również nie należą do najniższych. Za sam dyżur możliwe jest uzyskanie nawet kilkuset złotych za zaledwie trzy godziny pracy. Jednocześnie każdy zabieg jest wysoko wyceniany. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia płaci duże pieniądze za świadczenia specjalistycznej opieki zdrowotnej. Część z tych środków zatrzymuje szpital, jednakże pokaźna suma trafia do specjalisty, który wykonał dany zabieg. Istotnym ograniczeniem w tym zakresie są jednak limity przyjęć.
W sytuacji, gdy dany szpital przekroczy wyznaczony pułap roczny, nie otrzyma on ani złotówki dofinansowania z środków budżetowych. Dlatego też kolejki na wykonanie zabiegów mogą niejednokrotnie przekroczyć potencjalny okres, przez który pacjent będzie jeszcze żył. Jest to sytuacja patologiczna, która w ostatnich latach ulega jednak diametralnej poprawie. Wskazuje się, iż wskutek dużych nacisków społecznych Ministerstwo Zdrowia decyduje się na refundację coraz większej ilości operacji i zabiegów o charakterze specjalistycznym. Dzięki temu obywatele odzyskują stopniowo wiarę w publiczną służbę zdrowia.
Warto wskazać, że wielu młodych lekarzy zaraz po ukończeniu studiów medycznych decyduje się na wyjazd poza granice kraju. Polscy specjaliści są bardzo cenieni, dlatego z powodzeniem mogą liczyć nawet na kilkukrotnie wyższe zarobki niż w naszym państwie. Niestety, nie ma żadnych skutecznych sposobów, dzięki którym władze byłyby w stanie zatrzymać ten proces. Stopniowo lekarzom płaci się coraz więcej, jednak zważywszy na ich odpowiedzialność za zdrowie pacjenta, jak również na niskiej jakości sprzęt szpitalny, osoby z poczuciem misji decydują się na pracę w innych krajach.
Być może ustawodawca z czasem wprowadzi rozwiązania, dzięki którym lekarze zostaną zachęceni do świadczenia usług medycznych w naszym państwie. Jeżeli tak się nie stanie, istnieje bardzo poważne ryzyko, że Polacy będą mieli problem z leczeniem się, przez co niezbędna będzie wizyta w jednym z państw ościennych w celu wykonania skomplikowanego zabiegu medycznego, który wymaga fachowej opieki medycznej ze strony specjalisty z danej dziedziny.