Jaskinia Mylna

Wśród najbardziej interesujących jaskiń w polskich Tatrach można przede wszystkim wymienić Jaskinię Mylną. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także poznać informacje związane z jej zwiedzaniem.

Charakterystyka Jaskini Mylnej

Jaskinia Mylna znajduje się w masywie Raptanickiej Turni w Dolinie Kościeliskiej. Poniżej niej położona jest Polana Pisana. Jaskinia Mylna jest jedną z najciekawszych jaskiń po polskiej stronie Tatr, która dodatkowo jest udostępniona dla turystów. Długość jaskini wynosi około 1630 metrów, natomiast jej deniwelacja 46 metrów. Jaskinia Mylna jest obiektem o wyjątkowym charakterze, który z całą pewnością warto zobaczyć. Charakteryzuje się bardzo tajemniczą aurą. Układ korytarzy w Jaskini Mylnej jest dość skomplikowany. Dlatego polecane jest trzymanie się wyznaczonego szlaku czerwonego.

Jaskinia Obłazkowa

Jaskinia Obłazkowa wraz z Jaskinią Raptawicką tworzy system Jaskiń Pawlikowskiego. Jednak rozmiary Jaskini Obłazkowej nie są zbyt duże. Jej długość wynosi jedynie dwieście czternaście metrów. Pierwszą częścią Jaskini, jaką można zobaczyć po wejściu do niej, jest Sala Wstępna. Z niej przez wąski korytarz można dostać się do Komory Końcowej. Jędrusiowy Przełaz to miejsce, które łączy Jaskinię Obłazkową z Jaskinią Mylną. Dzięki temu bez większych problemów można się do niej dostać.

Okna Pawlikowskiego

Podczas wyprawy do Jaskini Mylnej warto zobaczyć przede wszystkim Okna Pawlikowskiego, które są wyjątkowym wytworem natury. Miejsce to obejmuje dwadzieścia pięć metrów korytarza. Znajdują się w nim naturalne okna skalne, które prezentują się bardzo niepowtarzalnie. Tak zwane Okna Pawlikowskiego znajdują się w Obłazowej Jamie. Dzięki nim w jamie jest dostęp do naturalnego światła. W piękny sposób uwidacznia ono widok na polskie Tatry, którym warto się przyjrzeć.

O czym warto wiedzieć?

Podczas wyprawy do Jaskini Mylnej warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim jaskinia ma dwa otwory wejściowe. Jest to wejście od północy oraz wejście od południa. Długość jaskini wynosi 1630 metrów, jednak tylko 300 metrów udostępnione jest do zwiedzania dla turystów. Istotną kwestią jest również fakt, że szlak w jaskini jest jednokierunkowy i kończy się w innym miejscu, niż się zaczął. Cały czas podąża się szlakiem czerwonym, który kończy się w Dolinie Kościeliskiej.

Szlak w Jaskini Mylnej

Całkowity czas przejścia przez Jaskinię Mylną wynosi około trzydzieści minut. Z Obłazowej Jamy przechodzi się do Głównego Korytarza. Warto podążać za wyznaczonym szlakiem, aby nie zgubić się w jaskini, ponieważ po drodze pojawiają się w niej różne rozwidlenia. Kolejnym elementem szlaku jest Wielka Izba, która jest jednym z dwóch największych pomieszczeń w całej jaskini. W tym miejscu można również znaleźć fragment, który nie jest udostępniany turystom do zwiedzania. Jest to bardzo interesujący odcinek Korytarza Połączeniowego, który stanowi łącznik Jaskini Mylnej oraz Jaskini Raptawickiej. Po przejściu kolejnego korytarza można trafić do sali Chóry. Następnie szlak główny prowadzi przez Białą Ulicę do Skośnej Komory. Ten odcinek jest stosunkowo trudny do przejścia, dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Znajduje się nad 3-metrową szczeliną i liczy około dwadzieścia metrów. Na końcu szlaku znajduje się Komora Końcowa, z której możliwe jest dotarcie do Doliny Kościeliskiej.

Informacje dodatkowe

Podczas zwiedzania Jaskini Mylnej warto wyposażyć się w podstawowe źródło światła, jakim może być latarka. Dzięki niemu szlak, przez który się podąża, będzie w odpowiedni sposób oświetlony, a wszystkie niezbędne elementy będą widoczne. Dodatkowo warto również pamiętać o założeniu ciepłej odzieży, ponieważ w Jaskini Mylnej panują stosunkowo niskie temperatury. Wstęp do jaskini jest bezpłatny. Jej część udostępniania jest turystom do zwiedzania przez cały rok, a więc można wybrać dowolną porę roku na odwiedziny tego miejsca. Poziom trudności przejścia przez Jaskinię Mylną można uznać za średni. Proces ten wymaga pewnej zwinności, o czym warto pamiętać.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości autorów bloga Hasające Zające

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here