Uzależnienie od alkoholu to choroba, która podlega leczeniu. Nałóg może skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Nagłe odcięcie się od używki może wywołać szereg niepokojących objawów. Nigdy nie wiadomo, w jaki sposób zareaguje organizm – warto podkreślić, że alkoholik nie ma pełnej kontroli nad swoim zachowaniem. Jest to ważna informacja dla osób najbliższych, które powinny stanowić wsparcie w trudnym czasie. Faktem jest, że w wielu przypadkach konieczne jest umieszczenie uzależnionego w ośrodku zamkniętym, gdzie może liczyć na profesjonalną pomoc ze strony wykwalifikowanego personelu oraz doświadczonych terapeutów.
Czym jest depresja alkoholowa?
Alkoholizm to nałóg, nad którym trudno jest zapanować. Nierzadko po odstawieniu alkoholu występuje depresja alkoholowa. Zwykle pojawia się ona nagle – pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 36 godzin od ostatniego spożycia alkoholu. Zespół abstynencyjny może posiadać różny stopień nasilenia, więc nie można przewidzieć, jak będzie zachowywać się uzależniony.
Można wyróżnić depresję alkoholową pierwotną oraz wtórną. Wiadomym jest, że wiele osób powraca do nałogu i wielokrotnie podejmuje próby zerwania z używkami. Drastyczne pogorszenie samopoczucia obejmuje objawy fizyczne oraz psychiczne. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który powinien monitorować stan zdrowia pacjenta. Jedno jest pewne – nie może on zostać pozostawiony bez opieki. Silna depresja alkoholowa może nawet skutkować próbą targnięcia się na własne życie.
Objawy depresji alkoholowej
Zachowanie alkoholika po odstawieniu alkoholu może wydawać się nieracjonalne dla otoczenia, jednak trzeba zaznaczyć, że jest to zupełnie normalna reakcja organizmu. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo utrzymuje się zły stan pacjenta. Wiele zależy od tego, po jakim czasie zostało podjęte leczenie, a także, czy wdrożone metody okazały się skuteczne. Do objawów depresji alkoholowej można zaliczyć m.in.:
- napięcie stresowe,
- napady lęków,
- problemy ze snem,
- rozdrażnienie i nerwowość,
- problemy z koncentracją,
- drgawki,
- zaburzenia świadomości,
- halucynacje,
- urojenia.
Wyżej wymienione dolegliwości w zdecydowanej większości przypadków przemijają samoistnie po upływie czasu. Może jednak okazać się, że objawy nie przemijają i konieczne jest wprowadzenie radykalnych środków.
Objawy wtórnej depresji alkoholowej
Wtórna depresja alkoholowa jest o wiele większym obciążeniem dla organizmu. Utrzymujące się złe samopoczucie nie przeminie bez pomocy specjalisty. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
- pesymizm,
- bezsenność,
- chroniczne zmęczenie,
- brak pewności siebie,
- brak poczucia sensu życia,
- niechęć do zmian,
- osłabienie fizyczne,
- utrata apetytu,
- myśli samobójcze.
Niestety skutkiem depresji alkoholowej wtórnej może być samobójstwo. Wielu chorych decyduje się na zakończenie życia przy użyciu alkoholu – spożycie jego dużej ilości może doprowadzić do śmierci, nawet jeśli pomoc medyczna zjawi się relatywnie szybko. Zatrucie alkoholowe jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonu osoby uzależnionej.
Leczenie depresji alkoholowej
Odstawienie alkoholu i pojawienie się depresji wymaga od bliskich osoby uzależnionej sporego zaangażowania. Nierzadko schorzenie diagnozowane jest zbyt późno. Wynika to z faktu, że objawy mogą być maskowane lub utożsamiane z chorobą alkoholową. Depresja to zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia. Zalecana jest profesjonalna psychoterapia – powinna ona zostać uzupełniona leczeniem farmakologicznym, tak aby uzyskać pożądane rezultaty.
Warto wspomnieć, że depresja alkoholowa jest najczęściej o wiele bardziej nasilona, niż w przypadku osób niepijących. W dużej mierze wynika to z faktu, że osoby uzależnione z dużą niechęcią podchodzą do lekarzy oraz prób leczenia. Znacząco utrudnia to jego efektywny przebieg. Ponadto, nie istnieje jeden skuteczny plan leczenia, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Bywa tak, że wdrożone środki muszą zostać zmienione na inne, a cały proces rozpoczyna się od nowa. Problemem może okazać się również przyjmowanie leków (np. nietolerancja spowodowana nadużywaniem alkoholu).
_______________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu – Tu i Teraz